18 Temmuz 2024, Perşembe

ocak, 2024

pzt08oca19:00METİN GÖKTEPE DAVA SÜRECİ ve GAZETECİLİĞİHaber takibi sırasında gözaltına alınıp, "gazeteciye özel muamele" diyen polisler tarafından dövülerek öldürülen Metin Göktepe'nin gazeteciliğini ve dava sürecini konuşacağız.19:00 Eğitim Sen 2 Nolu Şube Kadıköy, Tellalzade Sokak 25/A Kadıköy

Etkinlik Ayrıntıları

Evrensel Gazetesi Muhabiri Metin Göktepe, 8 Ocak 1996 günü takip ettiği haber sırasında İstanbul, Eyüp'te gözaltına alındı ve işkence yapılarak öldürüldü.


Metin Göktepe, "Mutlaka ben izlemeliyim arkadaşlar" diyerek gittiği haberde, gözaltına alındı ve polislerce dövülerek öldürüldü. Gün 8 Ocak 1996'ydı. Ümraniye Cezaevi'nde öldürülen tutukluların cenazesini izlemek üzere Alibeyköy'e gitmişti. Ancak, "Sarı Basın Kartı" olmadığı gerekçesiyle ilçeye sokulmadı. Haberi izlemekte "ısrarcı" davranınca da, gözaltına alındı ve yüzlerce insanla birlikte Eyüp Kapalı Spor Salonu'na götürüldü. Burada polislerin şiddetli cop darbeleriyle dövülerek öldürüldü.

DEVLET YETKİLİLERİ, CİNAYETİ GİZLEMEYE ÇALIŞTI


Devlet yetkilileri çelişkili açıklamalar yaparak cinayeti gizlemeye çalıştı. Dönemin Başbakanı Tansu Çiller ve İstanbul Emniyet Müdürü Orhan Taşanlar, Metin Göktepe’nin gözaltına alınmadığını; Eyüp Cumhuriyet Savcısı Erol Canözkan gözaltına alındığını ancak sonra çay bahçesinde otururken fenalaşarak sandalyeden düştüğünü; İçişleri Bakanı Teoman Ünüsan ise spor salonunun duvarından düşerek öldüğünü iddia etti.
8 Ocak 1996 akşam saat 20.00'de Eyüp C. Savcısı Erol Canözkan, olay ve ölüm tutanağı düzenleyerek Metin'in cesedini Adli Tıp'a gönderdi. Bir süre gözaltında tutulduktan sonra serbest bırakılanlar ise, ısrarla Metin'in gözaltında polis tarafından öldürüldüğünü ve cesedinin gözaltında tutulan diğer kişilerin yanından alınarak götürüldüğünü söylediler.
Metin'in ağabeyi İbrahim Göktepe, Eyüp Cumhuriyet Savcısı Erol Canözkan'a ifade verdi ve Metin'in gözaltında polisler tarafından öldürüldüğünü belirterek, şikayetçi olduğunu söyledi.

Daha Fazla

Saat

(Pazartesi) 19:00

Yer

Eğitim Sen 2 Nolu Şube Kadıköy

Tellalzade Sokak 25/A Kadıköy

Konuşmacılar

 • Av. Ali Saydı

  Av. Ali Saydı

  Metin Göktepe Davası Avukatı

  1956 yılında Rize Pazar'da doğan Avukat Saydı, 1977 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Saydı, 1979 yılından beri serbest avukatlık yapıyor. 1996-1998 yılları arasında TBB delegeliği, 1998-2000 yılları arasında Baro Yönetim Kurulu'nda Saymanlık, 2000-2002 döneminde Genel Sekreterlik yaptı. Metin Göktepe Davasında katılan vekilliği yapan Saydı, Göktepe Davası Avukatlarının sözcülüğünü yaptı.

  Metin Göktepe Davası Avukatı

 • Fatih Polat

  Fatih Polat

  Evrensel Gazetesi Yazarı

  Polat, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Gazeteciliğe 1991'de haftalık haber dergisi Nokta’da başladı. Haftalık Gerçek dergisinde muhabirlik ve Ankara temsilciliği yaptı. Kurulduğu 1995 yılından itibaren Evrensel gazetesinde muhabirlik, politika editörlüğü, yazı işleri müdürlüğü gibi çeşitli görevlerde bulunan Polat, 2012 yılından 2023 yılı sonuna kadar gazetenin genel yayın yönetmenliği görevini sürdürmüştür.

  Evrensel Gazetesi Yazarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X
X
X
X