25 Aralık 2022, Pazar

DEVRİMCİLERİN, İŞÇİLERİN, EMEKÇİLERİN AVUKATI HALİT ÇELENK

Av. Kamil Tekin Sürek

Halit ÇelenkHerkes onu Deniz’lerin avukatı olarak tanır. Oysa Halit ve Şekibe Çelenk sadece Deniz’lerin avukatı değil, bütün ömürlerini eşitlik ve özgürlüğün egemen olduğu, sömürü ve zulmün olmadığı bir Türkiye için mücadeleye adamış iki hukukçudur. Türkiye İşçi Partisi’ne kuruluş aşamasında katılmış, partinin karşılaştığı hukuki sorunları çözmüş birer devrimci avukattırlar. Partili mücadeleye sadece hukukçu olarak değil, aynı zamanda örgütçü ve propagandacı olarak da katılmışlardır. Halit Çelenk’in Samsun ve civarını örgütlemesi, Şekibe Çelenk’in seçimlerde TRT’de TİP adına konuşması hatırlardadır. Parti kongrelerine katılırlar, partinin davalarında avukatlığını yaparlar, binlerce devrimci gencin Halit Abisi, Şekibe Ablası’dırlar. Altmışlı yıllarda Halit Çelenk’in günleri elinde çantası ilden ile, adliyeden adliyeye, hapishaneden hapishaneye dolaşarak geçmiştir.

Deniz’lerin yargılanmaları esnasında ve idam anında faşizme karşı dik duruşlarını, son sözlerini gelecek kuşaklara aktarırlar. 12 Mart faşizminin talimat mahkemesinde, göstermelik bir yargılamayla 68 gençlik hareketi önderlerinin bağımsızlık ve sosyalizm mücadelesinin idam cezasıyla yok edilmek istenmesi ters tepmiş; sonraki kuşaklar boyunca yüzbinlerce Deniz, Yusuf, Hüseyin olmuşsa, bunda Halit ve Şekibe Çelenk’in baskılara boyun eğmeyen devrimci avukat duruşunun önemli bir katkısı olmuştur.

Halit Çelenk, aynı zamanda Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD)’nin kurucularındandır. Yetmişli yıllarda, pek çok avukat; hukuk alanında halka bağlılıktan asla vazgeçmemeyi, devrimci-demokratik, sosyalist değerleri yukarıda tutmayı ve meslek disiplinini onun deneyimlerinden de beslenerek geliştirir.

Halit ve Şekibe Çelenk her 6 Mayıs’ta Deniz, Yusuf ve Hüseyin’in mezarları başında yoldaşları ile birlikte olurlar. Halit Çelenk 5 Mayıs 2011’de ertesi gün Denizlerin yoldaşları ile buluşmaya hazırlanırken son nefesini verir. Devrimcilerin artık Şekibe Ablası kalmıştır. Onu da dokuz yıl sonra 21 Şubat 2020 de kaybeder devrimciler.

Ölümünün dokuzuncu yılında Halit Çelenk bizlerin hala yol göstericisi olmaya devam ediyor. Eşitlik ve özgürlüğün egemen olduğu, sınıfsız, sömürüsüz bir dünya için mücadelemizde onların yaptıklarını örnek alıyoruz. Devrimcilerin, işçilerin, emekçilerin avukatı olmaya çalışıyoruz.

Saygı ve özlemle.

Halit Çelenk

3 Yorumlar

 1. Onurlu, güçlü, bilgili, saygın insanlar; iyi ki varsınız. Adaleti yaratmak için yaşamlarınızı ortaya koymaktan çekinmiyorsunuz. Bizler, evlerinde rahat yaşayan insanlar, size çok şey borçluyuz.
  Gözlerimize uyku girmemesi anma çabamızdandır. Birçokları gibi vicdan hesabından değil.

 2. Bir çok devrimci gibi savunucum olması onuruna eriştiğim Halit amcayı, bir devrimciyi, bir yoldaşı, yoldaşlarımın savunucusunu, bir aile dostunu saygıyla anıyorum.
  Bu 6 Mayıs’ta onu, Denizleri, Şekibe teyzeyi ziyaret sözümü pandemi koşulları nedeniyle yerine getiremediğim için üzgünüm.

 3. Serpil Güvenç

  Sevgili kamil yoldaş,
  Unutmuyorsunuz, Unutmuyorsunuz. İyi ki varsiniz. Sevgiyle kucakladım.
  Serpil Güvenç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X
X
X
X