25 Aralık 2022, Pazar

ALİ EL HEMDAN’I POLİS MEMURU, GERÇEĞİ MEDYA VE İKTİDAR ÖLDÜRDÜ

Ali El Hemdan’ın vurulması sürecini takip eden Av. Tugay Bek, gelişmeleri Evrensel Gazetesine yazdı.

On sekiz yaşındaki Ali El Hemdan isimli gencin öldürülmesi üzere Adana Barosu, İHD, ÇHD’yi temsil eden meslektaşarımızla bir inceleme heyet oluşturduk. Olay yerinde inceleme yaptıktan sonra  Ali El Hemdan’ın ailesine ziyarette bulunduk. Kalabalık taziye evinin içinde omzunda  bolca yıldız olan bir eminiyet amiri de bizi karşılayanlar arasındaydı. Amir, bizim kim olduğumuzu ve ne maksatla geldiğimizi sorup notlarını aldı. Taziye evinin önünde onlarca polis bekliyordu. İçişleri Bakanı’nın bizzat aileyi aramasından olsa gerek, taziye yerinde emniyet, en üst düzeyde temsil ediliyordu. Ali’nin babası oğlunun 18 yaşına yeni girdiğini, tekstlilde çalıştığını, arkadaşları ile gezmeye giderken polislerin durdurduğunu, para cezası kesecekler korkusu ile olay yerinden uzaklaşmak istediği sırada 3 metreden göğsünden vurulduğunu aktardı.

Olay yerine gittiğimizde ise peşimizden çok sayıda polis otosu geldi. Bir gün önce kimlik kontrolünden kaçtığı gerekçesi ile Ali El Hemdan’ın vurulduğu yerde, bu defa olayı incelemek isteyen avukatlara kimlik ve GBT sorgusu yapıldı. Polis, bu olayın üzerine gidilmesi ve olayın araştırılmasından rahatsız olduğunu gizleme gereği duymuyordu.

Olay yerinde görüştüğümüz Hasan isimli genç Ali’nin arkadaşı olduğunu, olay günü üç kişi gezmeye çıktıklarını, polislerin kendilerini durdurup kimlik kontrolü yaptığını, Ali’nin bu esnada sokak arasına girdiğini, peşinden giden bir polisin ise onu vurduğunu aktardı. Gençlerin polisler tarafından durdurulduğu yer ile Ali’nin vurulduğu yer arasında 150 metre kadar bir mesafe vardı. Polisin, Ali’yi öldürmeden önce uzun bir süre kovaladığı iddiası doğru olamazdı.

yazının tamamı için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X
X
X
X