18 Haziran 2020, Perşembe

YÜKSELEN NEFRET DİLİNE TESLİM OLMAYACAĞIZ

23 Mayıs 2020 tarihinde Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kiliisesi’nin kapısındaki haç, daha sonra yakalandığı açıklanan bir şahıs tarafından yerinden söküldü.
Hrant Dink Vakfı, sosyal medya aracılığıyla yaptığı açıklamada, 27-28 Mayıs 2020 tarihlerinde e-mail yoluyla Rakel Dink, vakıf avukatları ve çalışanlarına yönelik ölüm tehditleri olduğunu duyurdu.

SALDIRILAR SİYASİ İKTİDARIN DİLİNDEN BESLENMEKTE

Bizler, bu tehdit senaryolarına Hrant Dink, Tahir Elçi cinayetlerinden aşinayız. Yalnızca birkaç gün içinde gerçekleşen bu saldırılar, siyasi iktidarın ayrımcı ve nefret dilinden beslenmektedir. Tehdit mesajlarında “Bir Gece Ansızın Gelebiliriz” sözünün yer alması, malum siyasi nefret söyleminin saldırılarını ete kemiğe büründürdüğünün en somut göstergesidir.

SALDIRILAR ÖRGÜTLÜDÜR

Bu saldırıların tekrarlanmaması ve gerçekleşmesi muhtemel daha vahimlerinin önlenmesi yalnızca failin yakalandığının açıklanmasıyla mümkün değildir. Son dönemlerde farklı kişi ve kurumlara yönelik nefret saldırılarının yaygınlaşmasıyla, tedbirlerin bir an önce alınması gerektiği açıkça görülmektedir. Şüpheliler hakkındaki soruşturmaların örgütlü suç kapsamında yürütülmesi; toplumun bir kesiminin can güvenliğine yönelik yakın tehlike oluşturması nedeniyle bu kimselerin tutuklu yargılanmaları gerekmektedir.

SALDIRILARA TESLİM OLMAYACAĞIZ!

Bizler, bu ülkede eşit, özgür ve kardeşçe yaşamak isteyen her inanç ve kimlikten toplumsal kesimlerin yanında olacağız. Kutuplaşmanın ve ayrımcı siyasetin olmadığı bir ülke için, tehdit edilen kişi ve kurumların her an yanında olacağımızı tüm kamuoyuna tekrar vurgulamak isteriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir