18 Haziran 2020, Perşembe

“CİNSEL İSTİSMAR, RIZA ve AKRANLAR ARASI CİNSEL İLİŞKİ TARTIŞMALARI”

Cinsel istismar ve meclis gündemine getirilmesi beklenen af tartışmalarına ilişkin yayın serimizin ikinci bölümünde Av. Leyla Han Tüzel ve İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkan Yardımcısı Av. Ayşenur Demirkale ile DİH Tv’de cinsel istismar, rıza ve akranlar arası cinsel ilişki konularını konuştuk.

Av. Ayşenur Demirkale yasadaki 15 yaş sınırının farklı disiplinlerin çalışmalarıyla belirlendiğini, dini referanslarla cinsellik yaş sınırını indirmenin kabul edilemeyeceğini, Anayasa Mahkemesinin 15 yaş sınırını net olarak çizdiğini ve 15 yaş altındaki çocuklar için rıza tartışması yapılamayacağı ancak yasada akran çocuklar arasında ilişki bakımından eksiklik olduğunu ve bu konuda bir düzenleme yapılmasına ihtiyaç olduğunu belirtti.

Av. Ayşenur Demirkale: “Bugünün koşullarında çocukların ergenliğe girdiği yaş kıstası ile çocukların cinsel birlikteliğini meşru görme yaşını 15 yaşın altına indirmek gerçekten de yasaları eli ile çocukların cinsel istismarına zemin hazırlamaktan başka bir şey değildir. Bu konudaki araştırmalar çocukların akranlar arası ilişkilerdeki 3 yaş gibi bir sınırlamanın kabul edilebilir bir yaş olduğunu açıklıyorlar. Biz de bu alanda çalışma yapan insanların açıklamalarını da esas alarak gördüğümüz örneklemelerden veya edindiğimiz bilgilerle değerlendirdiğimizde 3 yaş gibi bir sınırlamanın uygun olduğuna dair açıklamalarımız oldu. Yani 15 yaş altında hatta 15 yaş üstündeki çocukların cinsel davranışta bulunacakları kişiler arasında 3 yaş farklık bir sınırın çocuklara rızalarının tartışılabileceği bir alan olduğunu kabul etmek gerekir. Biraz önce söylediğim gibi 10’lu yaşlardaki çocukların birlikte oyun, merak veya gerçekten aşık olduklarını düşünerek yaşadıkları cinsel davranışlarda çocuklardan birini cezalandırmak adaletsiz bir durumdur, haksızlığa yol açmaktadır. Keza bunun yanında 15-18 yaş arasındaki çocukların rıza kavramını tartışırken de oradaki yaş sınırlamasını uçsuz bucaksız bırakmak yargılamalarda ciddi sıkıntılara yol açan ve 15 yaşındaki çocuk 70 yaşındaki adamla rızası ile birlikte oldu ve adam beraat etti haberlerinin oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle 18 yaş altındaki çocukların cinselliklerinde rıza halinin tartışılmasını mutlaka 3 yaş ile sınırlamak gerekir. Mağdur ile fail arasındaki 3 yaş fark ile sınırlamak gerekir doğru yöntemin bu olduğunu kabul etmek gerekir.” diyerek akranlar arası ilişki ve rıza tartışmaları bakımından dikkat edilmesi gereken noktaların altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir