25 Aralık 2022, Pazar

YAŞAM HAKKINI SAVUNAN HAKİMLERİN YANINDAYIZ

Ölüm orucu sonucunda hayatını kaybeden Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’le ilgili açıklamalarda bulunduğu için hakkında Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından inceleme başlatılan Yargıçlar Sendikası Başkanı İzmir Karşıyaka Hâkimi Ayşe Sarısu Pehlivan görevden uzaklaştırıldı. HSK, ölüm orucunun ardından hayatını kaybeden Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek için sosyal medya hesabından paylaşım yapan İzmir Hâkimi Orhan Gazi Ertekin hakkında da ‘Terör Örgütü Propagandası Yapmak’ suçu kapsamında soruşturma başlattı. HSK, ayrıca soruşturma kapsamında İzmir Adliyesi’ne müfettiş gönderdi.

Hakim Ayşe Sarısu Pehlivan, İbrahim Gökçek hakkında 7 Mayıs’ta yaptığı paylaşımda, “Ölüm adın kalleş olsun” ifadesini kullanmış, ölüm orucu devam ederken de “Türküler kimseye zarar vermez, İbrahim yaşamalıdır” demişti. İzmir Hâkimi Orhan Gazi Ertekin ise, İbrahim Gökçek’in öldüğü gün vefat haberden kısa süre sonra sosyal medya hesabında önce siyah sayfa paylaşmış, ardından ölüm oruçlarıyla ilgili paylaşımlarda bulunmuştu.

Haklarında HSK tarafından soruşturma başlatılan hakimler, kişisel sosyal medya hesapları üzerinden genç bir müzisyenin, “türkü söylemek” için ölmek durumunda kalmasına insani ve vicdani bir tepki göstermiştir. Hakimlerin hakkında paylaşımda bulunduğu, İbrahim Gökçek’in yasa dışı örgüte üye olduğu yönünde kesinleşmiş bir mahkeme kararı bulunmamaktadır. Yaşam hakkını savunmak her insan gibi hukukçular ve yargıçların da hakkı ve dahası görevidir. Adalete olan ihtiyaç artarken, yargıya güvenin her geçen gün azaldığı bu günlerde hukuka, insan haklarına bağlı, vicdanlı yargıçlara her zamankinden daha çok ihtiyacımız vardır.

Hakim Ayşe Sarısu Pehlivan aynı zamanda Yargıçlar Sendikası Başkanı’dır. Sendika yöneticisi hakkında, ifade özgürlüğünün kullanılmasından dolayı soruşturma açılması ve geçici de olsa uzaklaştırma kararı verilmesi; ILO’nun 87 ve 151 Sayılı Sözleşmelerinin, BM Ekonomik, Kültürel ve Sosyal Haklar Sözleşmesinin, Avrupa Sosyal Şartı ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 10. ve 11. maddelerinin ihlali niteliğindedir.

Sosyal medyada iktidarın güdümünde hareket eden trol çetesi tarafından Hakim Ayşe Sarısu Pehlivan hedef gösterilmiş, kendisi hakkında bir linç kampanyası yürütülmüştü. Bu linç kampanyasının hemen ardından HSK, Ayşe Sarısu Pehlivan hakkında soruşturma başlatmıştı. AKP iktidarı ile birlikte Türkiye uzunca bir süredir sosyal medya trollerinin kimin tutuklanıp, kimin görevden alınmasına karar verebildiği bir yer haline gelmiştir. Maaşlı trol çetesi, özgürlük, barış ve adalet isteyen herkesi hedef haline getirip, cezalandırılmaları için yargı sisteminin harekete geçmesini sağlamaktadır.

Televizyon ekranları ve sosyal medyada, ellerinde ölüm listeleri olduğunu söyleyenler, kendileri gibi düşünmeyen herkesi öldürmekle tehdit edenler, cenazeyi çıkarıp yakmak isteyenler, kadınlara ganimet yakıştırması yapanlar hakkında Cumhuriyet Savcılıkları, iktidar ve ilgili kamu kurumları sessizliklerini korurken, bir canın yaşamasını savunan yargıçların haklarında soruşturma açılmak sureti ile cezalandırılması kabul edilir bir durum değildir.

Siyasi iktidar, kamuda ve hayatın tüm alanlarında kendisine biat etmeyenlere yaşama, çalışma, mesleğini icra etme şansı tanımamaktadır. Hakim Ayşe Sarısu Pehlivan ve Hâkim Orhan Gazi Ertekin’e yaşatılanlar bu tahammülsüzlüğün bir sonucudur.

Haksız ve hukuka aykırı bir şekilde görevini yapması engellenen Hakim Ayşe Sarısu Pehlivan’ın ve hakkında soruşturma başlatılan Hakim Orhan Gazi Ertekin’in yanında olduğumuzu belirtirken, adalete ve özgürlüğe susayan tüm toplumu kendileri ile dayanışmaya davet ediyoruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X
X
X
X